Označenie predátorské časopisy/vydavatelia je relatívne nový pojem označujúci časopisy a vydavateľstvá, ktoré vznikajú primárne s cieľom vyberať autorské poplatky za publikovanie a generovať zisk.
Znaky predátorov:
- Sú to spravidla online časopisy, ktoré sa „tvária“ ako kvalitné časopisy s otvoreným prístupom.
- Autorovi je sľúbený extrémne (a nereálne!) rýchly proces recenzného konania, akceptovania a následného publikovania článku. Konanie je charakteristické vysokou mierou akceptovanosti článkov, bez podstatných pripomienok.
- Nerobí sa výber článkov, jediným kritériom na zaradenie článku do časopisu je úhrada poplatku.
- Autor je často kontaktovaný emailom z redakcie, v ktorom mu je ponúknutá možnosť publikovať, i keď s daným časopisom nikdy predtým neprišiel do kontaktu.
- Za uverejnenie článku sa takmer vždy platí.
- Napodobňovanie názvov renomovaných vedeckých časopisov a vydavateľstiev, čím je autor uvádzaný do omylu (napr. prehodené poradie slov v názve, rozšírenie názvu, v angličtine niekedy stačí pridanie určitého člena).
- Uvádzanie neúplných a zavádzajúcich informácií o sebe – sídlo na neexistujúcej adrese, skrývanie pravého vydavateľa, falošné ISSN.
- Uvádzanie nepravdivých alebo fiktívnych metrík (Global Impact Factor apod.).
- Tvrdenie o indexovaní v databázach, ktoré časopis v skutočnosti neevidujú, prípadne informácie o indexovaní v databázach nízkej kvality – IndexCopernicus, Google Scholar.
- Častokrát sa takéto časopisy nešpecializujú na jednu oblasť, ale majú široký obsahový záber.
- Môže ísť o nový časopis.
- Fiktívni členovia redakčnej rady, prípadne redakčná rada spoločná pre viacero časopisov.
Ako si overiť kvalitu časopisu:
-
- Pred publikovaní v akomkoľvek neznámom vedeckom časopise sa nespoliehať len na informácie na jeho webovej stránke.
- Overiť si indexovanie časopisu vo významných databázach (Wos, Scopus).
- Overiť si impact faktor v databáze Journal Citation Reports (Wos).
-
Overiť si, či časopis alebo jeho vydavateľ nie je uvedený v nasledujúcich zoznamoch predátorských časopisov: https://predatoryjournals.com/journals/#l alebo využiť iné nástroje na overenie bonity zdroja, napr. Ulrich´s Global Serials Directory patrí k najstarším a najvýznamnejším databázam o periodikách z celého sveta s podrobnými a priebežne aktualizovanými informáciami. Pomáha vedcom nájsť vhodné časopisy na publikovanie a môže byť tiež jedným z nástrojov pri odhaľovaní predátorských časopisov. Pokiaľ vykazuje časopis/vydavateľstvo, v ktorom chcete publikovať, niektoré z týchto znakov, zvážte ďalší postup.
Zdroje:
- https://www.fm.uniba.sk/pracoviska/kniznica-fm-uk/pozor-na-predatorske-casopisy-a-vydavatelstva/
- http://plus.sme.sk/c/20347863/ako-predatori-ulovili-slovensku-vedu.html
- http://www.slpk.sk/datajour/predatjour.html